Kilka ponurych obrazków z Wielkiej Roztoki
piątek, 29 stycznia 2021
czwartek, 28 stycznia 2021
środa, 27 stycznia 2021
Budki lęgowe, czyli czas na założenie własnej rodziny
Sroga zima w pełni, ale trzeba już nieśmiało myśleć o wiośnie. A wiosna to ptaszki. Wymyśliłem więc, żeby zacząć robić budki lęgowe, ale kiedy sprawdziłem ceny struganych desek, okazało się, że taniej wyjdzie kupić gotowe budki oferowane w sprzedaży wysyłkowej. Zamówiłem więc, czcząc szóstą rocznicę panowania nam Wielkiego Miłośnika Zwierząt, 6 sztuk budek typu A i A1. Dziś przyszły (https://danpro.sklep.pl/). Są wykonane perfekcyjnie. Drewno dobrej jakości, elementy znakomicie spasowane, jednym słowem fajn mebel. Powieszę je na ścianach chaty i okolicznych drzewach. Budki, które już mam, będą służyły głównie małym ptakom, trzeba więc będzie dokupić kilka sztuk półotwartych dla kopciuszków, większe dla sójek i sów oraz specjalne konstrukcje dla nietoperzy.
Jakoś trzeba ptaszkom pomóc, bo pamiętam, że kiedy przed laty chata była trwałą ruiną, na każdej płotwi było gniazdo. Obecnie nie ma nic. Ponieważ lasy są intensywnie wycinane, nie ma też w okolicy Kordowca starodrzewu z dziuplami, które służyłyby do lęgów.
Zdarza się, że odwiedzający mnie w chacie znajomi przywożą dla mnie jakieś prezenty. Jeśli więc czytacie te słowa, zapamiętajcie: Od dziś przyjmuję tylko budki lęgowe, a każdy kto taką przyniesie otrzyma dwa gwoździe, młotek i drabinę. Drzewo dla założenia własnej rodziny wybierze sobie sam.
wtorek, 26 stycznia 2021
niedziela, 24 stycznia 2021
sobota, 23 stycznia 2021
poniedziałek, 18 stycznia 2021
Galicyanie, pamiątki rabacji
Brzostek - kościół parafialny pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego (obecnie Podwyższenia Krzyża Świętego). W murach tej świątyni w czasie rzezi znalazło schronienie kilkanaście osób. Obecny kościół wzniesiono na miejscu poprzedniego w latach 1814 - 1823. Pod posadzką świątyni zachowały się krypty pochodzące ze starego kościoła. W drodze wyjątku pochowano w nich cztery ofiary rabacji. Ich nazwisk niestety nie udało mi się ustalić.
niedziela, 17 stycznia 2021
Galicyanie, pamiątki rabacji
Bączal Dolny - pomniki grobowe Józefa Miazgi i jego syna Marcelego
Hersztowie czerniawy, w napadzie czerniawy na dwór w Bączali dólnej, byli chłopi Borsuk i Harc z Opacia. Pierwszy jeszcze żyje, drugi umarł. Tam to czerniawa po dokonanym rabunku zbiła okrutnie ówczesnego dziedzica Józefa Miazgę i syna jego Marcelego, młodzieńca urodziwego, pełnego talentów i nadzieji. Pobicie to musiało szkodliwie wpłynąć na umysł młodzieńca, bo cierpiał potem prawie ciągle na bole głowy, i w parę lat popadł nagle w obłęd, który pchnął go do samobójstwa.
Józef Miazga, żołnierz Napoleona, zmarł dwa lata po napadzie, 27 lutego 1848. Przeżył 54 lata. Lucjan Marceli 17 listopada 1850 roku popełnił samobójstwo nad grobem ojca. Miał lat 20.
sobota, 16 stycznia 2021
piątek, 15 stycznia 2021
czwartek, 14 stycznia 2021
Galicyanie, pamiątki rabacji
Lipnica Wielka Nagrobek Jana Grabczyńskiego
Treść częściowo zatartego napisu z konieczności podaję z dostępnych źródeł:
Jan Grabczyński urodzony 24 czerwca w Cerekwi ad 1795 Zabity dnia 25 lutego ad 1846
Tu przez poddanych zamordowanego / Ojca, Małżonka, Pana najlepszego / Leżą męczeńską krwią zwłoki zbroczone / Uciekając się pod Boska ochronę
Warto zwrócić uwagę na kształt pomnika, prawdopodobnie identyczny był ten z Jastrzebi znany jedynie z rekonstrukcji. Obok, po prawej pochowany jest zmarły w 1875 r. Jan Kanty Lissowski sędzia dominialny z Jasiennej. Lissowski został przez chłopów okrutnie pobity i na osiem tygodni trafił do szpitala. Poturbowano również jego trzy córki, które próbowały ratować ojca.
środa, 13 stycznia 2021
Galicyanie, pamiątki rabacji
Jasienna Górna
Pomnik w miejscu zamordowania Jana Grabczyńskiego
Grabczyński, który związał się z Teresą z Bossowskich Pankową, stał się właścicielem części wsi Jasienna. Ks. Józef Mikesch, proboszcz w Korzennej zapisał w księdze parafialnej pod datą 23.02.1846, że Paweł Jop z Byczyny, Jan Bęc, Jan Kożuch, Franciszek Kępa, Franciszek Zając zamordowali Pana Jana Grabczyńskiego przecinając go piłą.
wtorek, 12 stycznia 2021
Galicyanie, dwory
Szukając w Górze Ropczyckiej pamiątek rabacji, odwiedziłem "Park Buczyna" i ruiny zabudowań dworskich. Miałem bowiem zamiar opisać burzliwe romanse Katarzyny Starzeńskiej, najbarwniejszej, najpiękniejszej i najbardziej pożądanej kobiety w Galicji. Kupiłem książkę Aleksandra Piskora Siedem ekscelencji i jedna dama, dwukrotnie ją przeczytałem i zrobiłem notatki. Szukając materiałów ikonograficznych do opowieści, natknąłem się na artykuł Miłosne podboje hrabiny Starzeńskiej, który Andrzej Wesół zamieścił w czasopiśmie i na portalu "Podkarpacka historia". Ponieważ autorowi udało się świetnie to, co sam zamierzałem zrobić, zamieszczam poniżej link do jego pracy, a od siebie dodaję jedynie kilka aktualnych zdjęć ze stolicy dawnego Państwa Ropczyckiego.
![]() |
Ruina pałacu |
![]() |
Ruiny koszar |
![]() |
Kaplica grobowa Starzeńskich |
![]() |
Pochowani Kazimierz i Teofila Starzeńscy |
poniedziałek, 11 stycznia 2021
Galicyanie
Mapa odnalezionych pamiątek rabacji, 34 obiekty. Stan na 10.01.2021
oraz wykaz niektórych źródeł dostępnych w Internecie:
Rozboj pod Pilznem w roku 1846. Powiesc dla chlopa i pana ... napisana przez A.G.
Zubrzycki Tadeusz: Rzeź Galicyjska w r. 1846
Tomasz Szubert: Kilka faktów z życia Jakuba Szeli
Bogusz Adam: Karty z dziejów wsi Smarżowy i Siedlisk powiatu pilzneńskiego...
Dębicki Ludwik: Z dawnych wspomnień 1866 - 1848
Stanaszek Bogdan: Brzostek i okolice
Rzeź galicyjska 1846 r. czyli szczegółowy opis dokonanych morderstw, rozbojów, łupieztw...
Dembiński Stefan: Rok 1846. Kronika dworów szlacheckich...
Stęczyński Bogusz Zygmunt: Szląsk. Podróż malownicza...
Bogusz Adam: Wieś Siedliska - Bogusz, monografia...
Ostaszewski - Barański Kazimierz Piotr: Krwawy rok, opowiadanie historyczne
Antoniewicz Karol: Wspomnienia misyjne z roku 1846
Ziejka Franciszek: Dwie legendy o Jakubie Szeli
Słotwiński Konstanty: Katechizm Poddanych Galicyjskich
Rok 1846 w Galicji, red. Michał Śliwa
Stanisław Schnur - Pepłowski: Krwawa karta. Opowieść z przeszłości Galicji
Morawczyński Marian: Rzeź 1846
sobota, 9 stycznia 2021
Galicyanie, pamiątki rabacji
Jamy - Przybysz, krzyż upamiętniający zamordowanie Teodora Broniewskiego oraz dwunastu pracowników administracji dworu.
Broniewski Teodor dziedzic Zgórska etc. Broniewski Jan (Ci dwaj ostatni byli zamordowani sposobem najokrutniejszym w swoim własnym domu. Teodorowi połamano boki, ręce i nogi, a później zabito cepami: Janowi ucięto uszy, nos i skórę z czaszki odarto: a podczas wyłupienia mu oczu, jego żonę zmuszono przyświecać mordercom. [Orzeł Biały. (Der weiße Adler) N.4. 1848]
piątek, 8 stycznia 2021
Galicyanie, pamiątki rabacji
Buchcice, pamiątkowa kapliczka ufundowana przez właścicielkę dworu
21 i 22 lutego 1846 banda chłopów oblegała miejscowy dwór, w którego obronie stanęli mieszkańcy Buchcic. Ocalał dwór i jego właścicielka Celina Dębicka, którą w porę ukryto.
Fragment z opracowania ks. Andrzeja Gerarda Dyla "Buchcice":
"Podczas tego czasu mordu, rabunku i pożogi, Buchcice stanowiły pozytywny wyjątek. Hrabina Celina Dębicka, /z domu Ślaska/ wdowa po Ludwiku, herbu Gryf, wyznania kalwińskiego, powstańcu listopadowym, zmarłym w 1843 roku, wzorowa katoliczka, przed terminem powstania zwołała wójta i radnych, aby im ogłosić zniesienie pańszczyzny. Oddziałek powstańców, który wysłała przeciwko zaborcy pod Tarnów, został zawrócony przez zbrojne gromady chłopów. Wobec narastającego wrzenia, uprzedzona przez Żyda o planowanym napadzie na dwór w Piotrkowicach, uciekła do Buchcic. Furman dworski Jan Gut przewiózł saniami, przez zamarzniętą jeszcze Białą, dziewięć kobiet i dwoje dzieci. Dnia 21 lutego 1846 roku Buchcice obległa banda około pięciuset chłopów z Łowczowa, Garbku, Zabłędzy i Piotrkowic. W obronie dworu stanęli mieszkańcy Buchcic, a wśród nich Jan Gawron, Jan Gut, Tomasz Skrobot, Walenty Pol, Wojciech Więcek i inni. Wobec zdecydowanego sprzeciwu horda ustąpiła, aresztując i zabierając ze sobą pełnomocnika dworu /mandatariusza/ Józefa Grążewskiego i starego Joachima Bielańskiego. Hrabina z dwojgiem nieletnich dzieci schroniła się na noc do kurnej, chłopskiej chaty Więcka, przy której trzymało straż na zmianę po dwóch chłopów z Buchcic. Następnego dnia przyszła nowa banda od Mesznej Opackiej. Buchciczanie ukryli hrabinę pod żłobem w oborze, a do chaty wpuścili jedynie dwóch członków bandy, aby przekonali się, że nie ma w niej właścicieli dworu. W dniu 23 lutego znajomi hrabiny sprowadzili kilku żołnierzy i pod ich eskortą, z dziećmi i kilkoma kobietami, dotarła do Tarnowa. Przejeżdżając przez Piotrkowice widziała swój spustoszony i obrabowany dwór. Po tych wydarzeniach władze austriackie uwięziły ją i przewiozły do Lwowa, gdzie w więzieniu przebywała dwa lata. Uwolniona zajęła się wychowaniem syna Ludwika Zygmunta /ur.1843/, który do szkół nie chodził".
czwartek, 7 stycznia 2021
środa, 6 stycznia 2021
Galicyanie, pamiątki rabacji
Żarówka, krzyż na zbiorowej mogile ofiar rzezi
Po zamordowaniu właściciela dworu Wojciecha Bielińskiego, wójta Jana Cymbora oraz właścicieli i dzierżawców z Dulczy Wielkiej i Zadusznik wataha chłopów zatrzymała powóz, którym podróżowało dziewięć osób, w tym dzieci, szukających schronienia. Wszystkich zamordowano siekierami, po czym razem ze zrąbanym powozem pochowano w jednym dole obok drogi. Na tym miejscu stał drewniany krzyż, który w latach siedemdziesiątych XX w. zastąpiono betonowym i odwzorowano stary napis: TU / LEŻĄ / PANO / WIE / DWO / RU / Z / CZA / SU / ŻEZI / W / GALI / CJI / 1846