poniedziałek, 28 grudnia 2020

Galicyanie, pamiątki rabacji

Cmentarz kalwiński w Szczepanowicach

Niezwykłem poświęceniem dla sprawy narodowej, gorącą miłością ojczyzny i wielką zacnością charakteru odznaczała się w Galicyi zachodniej rodzina Chrząstowskich, wyznania kalwińskiego, zamieszkała w Szczepanowicach nad Dunajcem, w pobliżu Wojnicza.

Zamordowani Aleksander i Edward Chrząstowscy pogrzebani są w mogile zbiorowej w Tarnowie. W kurhanie pochowany jest prawdopodobnie Julian Chrząstowski lub inne ofiary rabacji. Całego napisu umieszczonego na zniszczonym kamieniu nagrobnym, być może tylko symbolicznym,  nie udało mi się niestety odczytać [.... za wcześnie ... tęsknoty i smutku ... poległym ... 1846 ... pozostała ...], a nowy, współczesny napis niczego nie objaśnia. Chrząstowscy, którzy byli właścicielami Szczepanowic od 1489 roku opuścili je w 1852, sprzedając swe dobra Serwatowskim.

Mimo że w okolicach Lichwina, Rychwałdu i Szczepanowic ofiar rabacji było bardzo dużo, więcej pamiątek nie odnalazłem. Na miejscu karczmy w Lichwinie - Pustki, do której zwożono surdutowych, znajduje się obecnie "Zajazd na Krzyżówkach".

Ks. Dembiński o Chrząstowskich pisze na s. 202, 353 Link

Inne informacje o tej rodzinie: Link