czwartek, 15 kwietnia 2021

 Galicyanie, pamiątki rabacji

Mapa chłopskich najść na dwory w Galicji rok 1846 według opracowania Czesława Wycecha

Korzystając z mapy zamieszczonej w książce "Rok 1846 w Galicji. Materiały źródłowe", naniosłem na mapę Google zaznaczone w niej miejscowości. W kilku przypadkach poprawiłem lub zaktualizowałem pisownię, w nawiasie podając oryginalną. 

Moje opracowanie zawiera 463 miejsca, orientacyjnie naniesione na mapę Google. Aby jednak precyzyjnie ustalić miejsce położenia dworu, należy w niektórych przypadkach sięgnąć do bardziej szczegółowych map portalu OpenStreetMap, które nie są zaśmiecane niepotrzebnymi informacjami w rodzaju "stodoła Jaśka" i uwzględniają lokalne nazwy nieistniejących już przysiółków, w których znajdowały się zrabowane dwory.

Mapa Czesława Wycecha nie jest kompletna, gdyż zauważyłem na niej brak niektórych wymienionych w zestawieniu Kieniewicza dworów oraz miejsc, które sam w moich kwerendach zlokalizowałem. Niemniej jest to dzieło imponujące, które będę porządkował i uzupełniał o szczegółowe opisy. Jestem pełen podziwu dla autora tego opracowania, który dysponując w latach pięćdziesiątych dość skromnymi narzędziami, z wielka precyzją ustalił i z pomocą Jerzego Pawelca naniósł na mapę  zrabowane dwory. 

Moje opracowanie ze względu na prawa autorskie nie będzie publiczne, ale dostępne jedynie na blogu w celu wykorzystania w podróżach w poszukiwaniu kolejnych pamiątek rabacji.

Mapa zrabowanych dworów

 

Przy okazji umieszczam również linki do innych moich map: 

Mapa zabitych w czasie powstania chłopskiego (wg Wycecha)

Mapa zabitych w okolicach Dębicy (wg Morawczyńskiego) 

Zachowane pamiątki rabacji (wg mnie)