niedziela, 9 maja 2021

 Galicyanie, pamiątki rabacji

Pstrągowa

Na stronie parafii w Pstrągowej, w zakładce kapliczki znajduje się po opisie jednego z obiektów ciekawy zapis: "Kapliczkę ufundował Sebastian Stec w 1848r. Jak głosi miejscowa tradycja Sebastian Stec, syn Józefa, służył u pana hrabiego Tarnowskiego koło Tuchowa. W tym czasie wypadła rabacja koło Lisiej Góry a Stec musiał uciekać i chować się (kryć się) bo miał czarne ubranie a nie miał skąd wziąć pucionki (płótnianki). Więc chcieli go zamordować bo myśleli, że to pan. Schował się u jednego gospodarza do piwnicy ale 4-letnie dziecko powiedziało, że pan schował się do piwnicy. On w tym czasie, kiedy się to wszystko działo ofiarował, że jak wróci na swoje gospodarstwo to wybuduje kapliczkę na cześć Matki Bożej, co też uczynił w 1848r." 

Historia pochodzenia kapliczki wydaje się dość wątpliwa, ponieważ żaden z majątków w okolicy Tuchowa nie należał do hrabiego Tarnowskiego, a nazwisko fundatora wskazuje raczej na to, że nie był on prześladowanym, a prześladującym ukrywających się przed rabantami szlachciców. Pstrągowa to duża wieś; Ostaszewski - Barański podaje, że było w niej aż 11 dworów. Najbardziej szczegółowy opis zajść w tej wsi zostawił ówczesny proboszcz Józef Modła. "Rabusie i złoczyńcy przybyli z Brzezin, Jaszczurowej, Nawsia Wielopolskiego, Zawadki, Broniszowa i Szkodnej",  a więc z kierunku od Szeli. Przybysze zrabowali tylko cenniejsze rzeczy i konie, a miejscowi rozebrali wszystko "co znaleźli nie zostawiając ani jednych drzwi, ani okna, ani gwoździa w ścianie". Proboszcz wymienia również nazwiska zabitych: 23 lutego zamordowano Pawła Iskrewicza (l. 80). 24 ok. 7 wieczorem życie stracili: Aleksander Łazowski (syn), Józef Łazowski (syn), Henryk Łazowski (syn), Antoni Erazm Łazowski (ojciec), Józef Bełdowski, Teofil Tymowski, Ignacy Wiewiórski, Feliks Statkiewicz, N.N. Kapłan podaje, że Antoni Erazm Łazowski został schwytany w Nowej Wsi i doprowadzony do Pstrągowej, gdzie na prośbę księdza został zaopatrzony sakramentami i "ostrym narzędziem przebity" na oczach żony i dwóch córek. Dalej ks. Modła wymienia nazwiska przywódców chłopskich, którzy jako parafianie byli mu dobrze znani: Wincenty, Marcin i Jan Strzemecki - bracia, Józef Bieniek, Wojciech Noga, Marcin Dobek, Krzysztof Stanek, Wojciech Modlin, Jan Fąfara, Jan Stec, Walenty Cyra, Antoni Jakubowski, Jan Orzechowski, Joachim Dycok, Wawrzyniec Laska, A. Banach.
Ostaszewski - Barański ("Krwawy rok") podaje, że Aleksandra i Józefa Łazowskich zamordowano w obecności matki i sióstr, a przybyłemu potem Henrykowi wybito najpierw zęby pałkami, po czym przerżnięto go piłą. Ojcu, który przyjechał w ślad za synami, zezwolono na pożegnanie z rodziną i spowiedź. Ksiądz Modła, "kłótliwy sąsiad" nie bronił Łazowskiego i miał pono po zaopatrzeniu skazańca sakramentami powiedzieć do chłopów: "Teraz go sobie weźcie". Antoni Erazm Łagowski po wybaczeniu oprawcom, jako oficer wojska polskiego (choć podał austriackiego), został honorowo zastrzelony przez Strzemeckiego. Strzemeccy posyłali również chłopa po czwartego syna Łazowskich, Franciszka, który przebywał w Rzeszowie, ale tego nie wydała właścicielka stancji. Oprócz Łazowskich O. - B. podaje następujące nazwiska zabitych: Józef Bełdowski, Paweł Iskrewicz, Ignacy Wiewiórowski, Feliks Stetkiewicz, Józef Koszewski, Teofil Tymowski, Józef Hoszowski, właściciel Zawadki Litwiński.
Prek potwierdza, że Łazowskiemu "pozwolono pożegnać się z synami, wyspowiadać, a potem pozwoli strzelić do siebie; wróciwszy więc od spowiedzi, klęknął i jeden z tych Strzemeckich go zastrzelił". Strzemeccy nie byli chłopami, należeli do szlachty zagrodowej i przyłączyli się do czerni. Prek podaje, że "dwóch braci Strzemeckich ubrawszy się w kożuchy z hordą postępować zaczęli, lecz tych schwytano i do Rzeszowa uwięzionych zawieziono".
Przytoczone relacje są więc w kilku miejscach niezgodne. Kieniewicz wprost twierdzi, że ks. Modła sprzyjał chłopom, ale przeczy temu zakończenie jego listu list do tarnowskiego biskupa, gdzie "uprasza ze łzami, aby z tego pełnego zgorszenia miejsca został przeniesiony może gdzie indziej, gdzie będzie mógł z lepszym skutkiem wypełniać obowiązek, na jego barki włożony".

Można przypuścić, że przedstawiona na zdjęciach poniżej kapliczka ma charakter ekspiacyjny, jak wiele innych kapliczek i krzyży w tamtej okolicy. W Pstrągowej wymordowano wszystkich bez wyjątku oficjalistów, którzy nie zdołali uciec, a ich zwłoki sprofanowano. Na przykład zabitych synów Łazowskiego położono na dnie wozu, a na nich usadzono zwłoki ojca, którym wetknięto w zęby fajkę.
Było więc za co pokutować.

Pełna lista zabitych (wg zestawienia Cz. Wycecha) :

1. Bełdowski Józef, dziedzic

2. Hoszowski Józef, dzierżawca Różanki

3. Iskrewicz Paweł, ekonom

4. Koszewski, mandatariusz

5. Łazowski Antoni, dziedzic

6. Łazowski Aleksander, syn

7. Łazowski Józef, syn

8. Łazowski Henryk, syn

9. Łazowski Edmund, ofic. wojsk. pol. z ks. Warszawskiego

10. Niewiarowski M., posesor

11. Stetkiewicz Feliks, dziedzic

12. Tymowski Teofil, gorzelnik

13. Wiewiórkowski Ignacy, dziedzic