W tym roku trudniej o myszy, a szkoda, bo czasy są ciężkie i gulasz by można mieć prawie za darmo.
czwartek, 31 marca 2022
środa, 30 marca 2022
wtorek, 29 marca 2022
poniedziałek, 28 marca 2022
środa, 23 marca 2022
wtorek, 22 marca 2022
niedziela, 20 marca 2022
Przez skrzydlącą się bramę Lackowej
Śniegu na górze sporo, ledwo słupki graniczne wystają. Ludzi tak samo niemało, bo Lackowa to góra obowiązkowa. Każdy, kto chce zdobyć pieczątkę do Korony Gór Polski, musi się na ten pagór wdrapać. Wdrapywanie jest niełatwe, bo po drodze jest sławna ściana płaczu, skąd goprowcy sprowadzają delikwentów przy użyciu technik linowych. Dziś ściana była oblodzona, więc idąc w raczkach, z przyjemnością oglądałem klientów pełznących na czworakach pod górę i zjeżdżających z góry na zadkach. Gdzie śnieg wytopiony kwitną przebiśniegi i odsłania się nie mniej sławne błoto Beskidu Niskiego.
![]() |
Z Bielicznej |
![]() |
Z Izb |
![]() |
Między krzokami majaczyły Tatry ale nie wziąłem lufy |
![]() |
Szczyt słowacki 996 mierzony od poziomu Morza Czarnego |
![]() |
Szczyt polski 997 (milicyjny) mierzony od poziomu Bałtyku |
![]() |
polak jakiś tu był. Swoją powiesił, a słowacką zaujmał |
sobota, 19 marca 2022
środa, 16 marca 2022
wtorek, 15 marca 2022
sobota, 12 marca 2022
Noc na Przełęczy Vabec
Na Słowację może jechać kto chce, czym chce, gdzie chce i z kim chce. Kontroli żadnej nie ma, bo słowaccy milicjanci są na zakupach w polskich marketach, a politycy zajęci wygłaszaniem orędzi wojennych zapomnieli o epidemicznych zakazach. Cyganek był, ale go nie widać na zdjęciu, bo Czarni łatwo wtapiają się w noc. Milenka urzędowała w zardzewiałym aucie z jakimś ziomem. Przegoniłem jedno i drugie, bo śmiecą i zanieczyszczają powietrze, nie wyłączając silnika na postoju. Mróz tęgi, śniegu sporo, ale nie wiatruje.
PS Ta plama światła z prawej to nie Iskander, ale oświetlony stok narciarski w Rużbachach, gdzie ludzie mordują się, jeżdżąc na nartach. Ludzi morduje się nieco dalej na wschód.
piątek, 11 marca 2022
Galicyanie, pamiątki rabacji
Piotrkowice, grób Franciszka Nowińskiego
Piotrkowice należące do Celiny Dębickiej były ważnym ośrodkiem powstańczym. Stąd na Tarnów ruszył oddział przygotowany przez hrabinę (Grąziewski, Tulasiewicz, szewc N.N., Bielański, Witowski, Tetmajer).
Do spisku należeli m. in.:
- Hr. Celina Dębicka, właścicielka Piotrkowic i Buchcic, skazana na 10 lat, ułaskawiona w 1848 [losy hrabiny patrz w tym blogu: Buchcice. Szczegółowy opis rabacji w Piotrkowicach i Buchcicach we wspomnieniach Ludwika Zygmunta Dębickiego - link],
- Henryk Bielański, współdzierżawca Buchcic, skazany na śmierć, ułaskawiony na 8 lat Spielbergu,
- Ludwik Bielański, brat Henryka, aresztowany przez chłopów w Garbkach,
- kowal Tadeusz Skorbut, kuł groty do pik przymuszony przez ekonoma z Buchcic Tulasiewicza,
- Józef Siwek, wójt bronił hrabinę, aresztowany przez chłopów i odstawiony do Tarnowa,
- Antoni Krzyształowicz, ekonom w Piotrkowicach, skazany na śmierć, ułaskawiony na 10 lat Spielbergu.
- ks. Mikołaj Połończyk, proboszcz w Piotrkowicach, skazany na śmierć, ułaskawiony na 12 lat Spielbergu.
- Józef Grąziewski (Grążewski), mandatariusz i sędzia policyjny w Piotrkowicach, skazany na śmierć, ułaskawiony na 12 lat Spielbergu. W rozprawie świadczył przeciw Dębickiej.
Wiadomo, że hrabina spodziewając się konfiskaty majątku, sprzedała swe dobra jeszcze w listopadzie adwokatowi Starzewskiemu za 64 000 złr.[wg Ludwika Dębickiego majątek został przez adwokata wyłudzony później w czasie procesu Dębickiej we Lwowie. Odzyskany rok później był już mocno zadłużony i hrabina była zmuszona sprzedać Piotrkowice]. Celina Dębicka, nieszczęsna wdowa z dwojgiem dzieci była jedną z dwóch kobiet (druga to Boguszowa z Sanockiego) oskarżonych o zamach stanu.
Franciszek Nowiński pojawia się jako właściciel Piotrkowic w r. 1864. Być może nabył je wcześniej. Jego brat Karol Kazimierz był komisarzem dóbr Broki u Karola Kotarskiego. Napadnięty przez chłopów w Olesnie "ucieczką do lasu chciał się ratować [ale go] dopadli i żywego jeszcze na widłach obnosili."
Zapewne na miejscowym cmentarzu spoczywa również ks. Michał Połończyk, ale jego grobu nie udało mi się odnaleźć. Warto też poszukać na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie grobu Celiny Dębickiej zmarłej w 1906. Jest prawdopodobnie pochowana w grobowcu Pruszyńskich, PAS 26.
FRANCISZEK NOWIŃSKI właściciel dóbr Piotrkowice dobry ojciec rodziny i opie = kun włościan ur. dn. 6. Października 1807. r. zmarł 17. Czerwca 1878. r. |
sobota, 5 marca 2022
Jassy - Pałac Kultury
Zdjęcie z pięknych dawno minionych czasów. Przy obecnych cenach benzyny i urojonej mocy złotej narodowej waluty będzie nas stać jedynie na wycieczki na jarmark do najbliższego miasta powiatowego. I to na rowerze. Na stacji benzynowej w Piwnicznej tankują wyłącznie Słowacy, podobnie jest w przygranicznej Biedronce, skąd nawet słowaccy Cyganie wywożą kopiate wózki tanich (dla nich) towarów. Wśród nich jak cienie snują się polscy emeryci, którzy w koszyku, prócz dwóch bułeczek i serka, dźwigają coraz cięższą dumę narodową.