środa, 26 marca 2025

Nie będzie Niemiec pluł w twarz naszej kozie

Ludzie chodzą w góry z różnych powodów. Dla treningu fizycznego, relaksu, bycia bliżej natury, przygody, a nawet by popełnić samobójstwo. Osobliwa jest motywacja autora ulotek systematycznie co roku zawieszanych na drzewach wzdłuż czerwonego szlaku. Były już ulotki antyszczepionkowe i antyukraińskie. Te najnowsze wywieszone w ostatnią niedzielę traktują o emigrantach i Niemcach.
Wydaje mi się, że autorem tych oryginalnych apeli kieruje strach. Jeśli postępująca paranoja tego osobnika osiągnie apogeum, następne ulotki ostrzegające przed sobą samym wywiesi na drzewach w ostępach rezerwatu Baniska, gdzie nie chodzi już nikt. Podziwiam heroizm, poświęcenie i pracowitość autora, który nawet zadał sobie trud tłumaczenia na arabski apelu skierowanego do domniemanych migrantów, którzy nie maja nic lepszego do roboty niż zdobywać diamentową odznakę GSB. Niepotrzebnie użył jednak trudnego słowa "redyk", które może być dla nich niezrozumiałe.
Czy nie prościej byłoby poinformować, że wszystkie nasze narodowe kozy i owce są już zajęte przez lokalnych pasterzy? 




wtorek, 25 marca 2025

 Čertova skala, Pieninské bradlové pásmo (Pieniński Pas Skałkowy) czyli diabli nadali nazwę

W Wikipedii opisana zgodnie z umiejscowieniem na TuristickaMapa.sk, Podobnie w słowackim geoportalu, który zresztą korzysta z podkładu OpenStreetMap. Na mapy.cz  zaznaczona też gdzie indziej, po wschodniej stronie w lesie.
Dawno temu pytałem o tę nazwę wspinaczy, którzy tam trenowali. Pamiętam, że według nich Čertova skala umiejscowiona jest w lesie. Ozdobiona była wtedy tybetańskimi chorągiewkami modlitewnymi. Nie przypominam sobie natomiast natomiast, jak nazywali tę stromą ścianę na skraju łąki, z której zrobiłem te zdjęcia. Zdaje się, że obecnie nazwa ta używana jest zamiennie dla obu skał.

Čertova skala widokowa

Čertova skala ukryta w lesie

 

poniedziałek, 24 marca 2025

 Kilka osobliwości Uzdrowiska Lubowniańskiego

Samo uzdrowisko jest takie se. Ogromny hotel w stylu późnego socjalizmu i kilka nowszych pensjonatów. Szkoda, że nie zachowała się dawna zabudowa (link do artykułu). Warto jednak zwiedzić park zdrojowy z zachowanym starodrzewem i napić się wód mineralnych z ogólnodostępnych źródeł Andrej, Sisi i Veronika. Szczególnie polecam źródło Andrej, którego woda leczy kobietom choroby kobiece, a chłopom nerwy. Nie polecam natomiast siadania na ławkach w parku, gdyż są zmurszałe.

Widok uzdrowiska z Vysokiej

Sosna wejmutka
wiek 350 lat, obwód 530 cm
wysokość 30 - 35 m

Przytulanie dla dobrej energii

Staw z pstrągami


Pomnik "smarkatá baba"
Grób Amalii Józefiny Zareczka
pierwszej małżonki Alfreda
Artura Probstnera

Żródło Andrej

Woda ze źródła Veronika znakomicie nadaje się
do mycia pedałów

niedziela, 23 marca 2025

 Opisana panorama 360 stopni z Modreniny (818 m)

Widać od lewej: Góry Lewockie (Levočské vrchy), Tatry Wysokie i Bielskie, Magurę Spiską (Spišská Magura), Gorce (tylko Lubań), Pieniny, Beskid Sądecki, Góry Lubowelskie (Ľubovnianska vrchovina), Beskid Niski, Góry Czerchowskie (Čergov), Pogórze Ondawskie (Ondavská vrchovina).

Na Modreninę trzeba się wybrać jeszcze raz przy lepszej widoczności. Maksymalny zasięg obserwacji to tylko skromne 62 km, ale miejsce jest bardzo urokliwe i łatwo dostępne. 

W opisie szczytów mogłem popełnić jakieś błędy. Jeśli ktoś zauważy, proszę o kontakt. Chętnie poprawię. 


Panorama wielka do mozolnego posuwania 


sobota, 22 marca 2025


Ľubovnianske Kúpele - Sedlo pod Vysokou - Vysoká (842) - Sedlo pod Vysokou - Zajačia hora - Sedlo Kolárovo - Modrenina (818) - Sedlo Kolárovo - Vyhliadka - Ľubovnianske Kúpele

Chytré hodinky:
12 km
554,3 m - różnica wysokości
16 452 kroków


 

W drodze powrotnej poszedłem jeszcze z Vabca sfotografować pagor o nazwie Čertova skala, bo nie ma zdjęcia w mapach.cz, a jest imponujący.

Chytré hodinky:

4,65 km
6 109 kroków
228,2 m - różnica wysokości

Obszerniejsza relacja wkrótce, bo na razie pracuję nad zdjęciami do mapy.

Panoramka z Sedla Kolárovo

PSy Na granicy szczegółowe kontrole przeprowadzają uzbrojeni funkcjonariusze straży celno - skarbowej, którzy sprawdzają, czy ktoś nie przemyca do Polski jakiejś kozy zarażonej pryszczycą. Z powodu epidemii tej choroby Słowacy zmuszeni będą wybić wszystkie bydło. Dobrze, samochody pozostawione pod górami będą bezpieczniejsze. Żadne bydlę nie spuści z opon powietrza.
 

czwartek, 20 marca 2025

 Panorama zadrutowana z Wierzchowiny

Mimo przeciętnej widoczności.

Uwaga: Patria (918) to stara nazwa. Obecnie na górę tę wołają Jaworz. W opisie zostawiłem tę historyczną. Nazwa Patria (Patryja) jest częsta w Beskidach. Tak gwarowo nazywano stawiane na szczytach wieże triangulacyjne. Niewysoka betonowa patryja jest też na Kordowcu. Ciekawe, czy ktoś wie, w którym miejscu.


większa

środa, 19 marca 2025

 W życia wędrówce, na końcu czasu,
Straciwszy z oczu szlak niemylnej drogi,
W głębi ciemnego znalazłem się lasu. 

Piekło i inne pomniejsze pagorki Kotliny Sądeckiej. Korona Karpat

W wykazie szczytów Wielkiej Korony Karpat Adam Rugała zamieszcza aż trzy pagorki, które można uznać za najwyższe w Kotlinie Sądeckiej. Są to Piekło (660), Wierzchowina (655) i Krasne Potockie (654). W pół godziny wszedłem na wszystkie te szczyty, ale zamiast nieistniejącego (?) pagorka Krasne Potockie (to wieś tej nazwy!) zaliczyłem Litacz (652).
Piekło jest zalesione, widoków nie ma żadnych, z Wierzchowiny widok obszerny na Gorce, Tatry i Wyspowy, z Litacza, jeśli obserwatora nie zeżrą pieski z pilnujące gospodarstwa położonego na szczycie, można zerknąć na Nowy Sącz i Beskid Sądecki.
Uwaga: Położenie szczytów, ich nazwy i wysokości podaję według OpenStreetMap. Różnią się one od danych z geoportalu i informacji zamieszczonych w Wikipedii, gdzie autorzy łączą opis Litacza i Wierzchowiny w jedno.

W głębi ciemnego lasu

Właściwa wysokość 660 m  n.p.m.
i na pewno nie Beskid Wyspowy

Wierzchowina 655 lub 653 m

Litacz 652

Litacz 652

wtorek, 18 marca 2025

 Nieliczne rozpogodzenia


 

poniedziałek, 17 marca 2025

 Takie tam, bez wychodzenia z domu


 

niedziela, 16 marca 2025

 Przymusowy powrót na zimowisko


piątek, 7 marca 2025

 Grób Maksyma Sandowycza w Zdyni (Żdyni)

Pomnik zwany Łemkowską Golgotą na symbolicznym już grobie, gdyż kosteczki świętego zostały przeniesione do cerkwi prawosławnej w Gorlicach, zaprojektował wnuk Maksyma Michał. Obszerne informacje o tym nieco kontrowersyjnym nieszczęśniku zamieszcza Wikipedia. Polecam lekturę.




czwartek, 6 marca 2025

 Panoramy ze i spod Smilniańskiego Wierchu

Jeśli nie będziesz chodzić, to usiądziesz, jeśli usiądziesz, to się położysz, a jeśli się położysz, to umrzesz. Babcia Taisia Mychajliwna [Katerina Gordiejewa Zabierz moje cierpienie]

Chłopy ze Smilnian zamierzają zbudować na tym wierchu wieżę widokową. Myślę, że ma to sens, gdyż przy dobrej widoczności można by zobaczyć Tatry oraz góry w Polsce, na Węgrzech i Ukrainie.. Na razie można oglądać jedynie bukowe lasy, wąwozy, malownicze osuwiska i nieliczne jeleniowate, więc na szczyt wchodzi się w zasadzie dla samego chodzenia.



 wielkie obrazki

 

wtorek, 4 marca 2025

 Smilniansky vrch (749 m) - najwyższy szczyt pasma Ondavská vrchovina

Zaliczany do Korony Karpat, dlatego zdobyłem go na początek sezonu koronnego. Szedłem  z łąk nad wsią Chmeľová, gdzie wdrapałem się samochodem po dziurawym asfalcie. Sporo błądziłem, gdyż nie ma w tym masywie żadnych szlaków turystycznych. Zapis mojej trasy na mapie wygląda, jakby pijany chłop wracał nocą do domu z karczmy. Udało mi się jednak wejść na obydwa pagorki, ten właściwy o wysokości 794 m i ten zachodni, zaledwie o metr niższy. Między szczytami znajduje się niewielka przełączka, a tuż za nią, z poręby rozciąga się jedyny na trasie widok. Niestety, widoczność miałem skromną ze względu na mgiełkę po mroźnym poranku.  

Chytré hodinky:
7, 51 km - dystans
462 m - przewyższenie
9997 - kroków

Widok znad Chmielowej
 
Najwyższy (749 m)


O metr niższy (748 m)

niedziela, 2 marca 2025

 Lodospad na skromnym dopływie Potoku Kordowiec

Żeby z powodu każdego wjazdu na górę nie musieć wydawać pieniędzy w myjni, zostawiam samochód na końcu drogi asfaltowej i wychodzę do chaty lasem wzdłuż potoków. To znakomity trening anaerobowy.


 

sobota, 1 marca 2025

 Kilka takich se obrazków z mroźnego poranka




 

piątek, 28 lutego 2025

Aktuálne spravodajstvo z domova  

Jeszcze przedwczoraj była piękna szadź, ale dziś już puściło na całego. Temperatura dodatnia, przelotny śnieg z deszczem, mgła i błoto, błoto, błoto.  Jimnik dobrnął do początku polany, ale mniej szczęścia miał właściciel golfa, który w kałuży oleju stał na drugim zakręcie. Kierowca zapewne wyczytał w internetach, że można się ogromnie wzbogacić zbierając poroże jeleni. Wybrał się więc rano na Kordowiec.
I się wzbogacił.



 

sobota, 22 lutego 2025

Rozhľadňa na Čarnej Hure (1 030 m)

Marzyło mi się zobaczyć z Čarnej Hury (1 030 m) Połoninę Borżawa. Podjechaliśmy z Grzesiem nieco za wieś Bajerovce i zaparkowaliśmy jimnika przy polnej drodze. Stamtąd leśnymi drogami wspięliśmy się do obserwatorium, skąd przed rokiem daremnie wpatrywałem Ukrainy link. Tym razem było jeszcze gorzej, bo mocno zamglone (zanieczyszczone?) powietrze ograniczało widoczność do kilkunastu kilometrów. Grzesiowi miejscówka się bardzo podobała, gdyż rozpaliliśmy grill i pojedliśmy kiełbachy. 

Chytré hodinky:
7, 9 km - dystans
564 m - przewyższenie
9900 - kroków

Kuligura i Siminy link




Kiełbacha

środa, 19 lutego 2025

Dramatické události, czyli jak rząd ks. Tiso zaoszczędził 1000 marek

Vertikála východného vetra, odludzie w Górach Lubowelskich, gdzie ukrywali się Żydowie.

Zielony szlak "kurierski" z Mniszka n. Popradem na Osly vrch. 

Chytré hodinky:
10, 50 km - dystans
02:57 - czas trwania
488,5 m - różnica wysokości
13 637 - kroków

Szedłem szybko, bo dłuższy odpoczynek groził zamarznięciem. Skalna, gdzie ukrywali się Żydowie, to dziś ruiny zabudowań położonych na osuwiskowej półce. Dobrze zachowały się natomiast budynki na znajdującej się nieco niżej bezimiennej przecudnej polanie. Tam też dwie zmurszałe ławki i wyblakła tablica, pozostałość po "szlaku kurierskim" oddanym do użytku turystów w 2013 roku. Oznakowanie na drzewach jest dobre, ale pozostała infrastruktura, na którą wydano dokładnie 45 322,60 euro, została pochłonięta przez przyrodę i zapewne nie będzie odnawiana, bo nie sądzę, żeby udało się wyłudzić kolejne środki unijne na tego rodzaju efemeryczne projekty.
Informacji o "Vertikála východného vetra" nie tłumaczę, bo mi się nie chce. Kto ciekaw, znajdzie je w internetach.

PS Kiedy się ociepli i będzie sucho, warto przejść z Przełęczy Vabec przez Ośli Wierch do Mniszka. Można przecież zostawić samochód w Mniszku i podjechać porannym autobusem na Vabec. Sądzę, że byłaby to ciekawa i wreszcie pożyteczna wycieczka, bo po drodze są liczne polany, a na nich zapewne czekają na znalazcę jelenie zrzuty. Wystarczy znaleźć jeden, a zwróci się benzyna do Mniszka, bilet na słowacki pekaes i oyakata klasyczny japoński.

Źródeł w drodze jest kilka, ale dobrze,
że wziąłem wodę w butelce, bo bym lizał sople

Polana urody przecudnej

Krzyż ks. Miroslava Živčáka


Ruina projektu za 45322,60 €

Úkryt  Židov




Oyakata klasyczny japoński

Polana Przecudna szerzej